ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Відповідно до статті 6 Основного Закону України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, яка є самостійною, незалежною сферою публічної влади. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Суд здійснює правосуддя, як своє основне завдання, на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
У складі Української Соціалістичної Радянської Республіки правосуддя здійснювалось народним судом, який був першою інстанцією для розгляду всіх цивільних та кримінальних справ, не віднесених до компетенції вищого суду.
На теперішній час у Великоновосілківському районному суді Донецької області зберігаються оригінали судових рішень, постанов, ухвал, вироків які набрали законної сили, починаючи з 1944 року, тобто за часів існування Української Соціалістичної Радянської Республіки.
3 архівних документів вбачається, що в 1944 році суд здійсняв свою діяльність в с.Старий Керменчик Сталінської області. З 1948 року с.Старий Керменчик було перейменовано в село Старомлинівку і суд мав назву Старомлинівський народний суд Сталінської області.
З 1957 року суд почав свою діяльність в перейменованому раніше селищі Больша Новосілка, мав назву Больше-Новосілківський народний суд Сталінської області та розташовувався за адресою: с.Больша Новосілка, вулиця Леніна, а пізніше - по вулиці Первомайській, 34.
У 1961 році Сталінську область було перейменовано в Донецьку область, селище Больша Новосілка перейменовано у Велику Новосілку і суд змінив назву на Великоновосілківський районний народний суд Донецької області.
У 1963 році Великоновосілківський районний народний суд Донецької області реорганізовано і утворено Великоновосілківський народний суд Донецької області
Про попередню діяльність суду архівних даних немає.
Організаційне керівництво народним судом в с.Больша Новосілка Сталінської області здійснював відділ юстиції виконкому обласної ради Міністерства юстиції УРСР.
Народний суд обирався у складі народного судді і народних засідателів. Судді народного суду обиралися громадянами району на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на 5 років. Народні засідателі обиралися на зборах громадян за місцем їх роботи або проживання шляхом відкритого голосування строком на два з половиною роки. Структура та штатна чисельність працівників суду затверджувалася начальником відділу юстиції облвиконкому.
Народний суд розглядав справи кримінального та цивільного судочинства. Робота була спрямована на боротьбу зі злочинністю, відшкодуванням збитків, заподіяних розкраданнями, на захист трудових, майнових та житлових прав громадян, які охоронялись законом, інтересів державних та громадських організацій.
До 1970 року на посаді голови суду працювали Леонова Н.Г, Орловський В.В.
З 1970 року головою суду було обрано Ткаченко Григорія Микитовича, який пропрацював на цій посаді до 1999 року.
В штаті суду були посади : голови суду, суддів, секретарів судового засідання, секретарів суду. Працювали судові виконавці: Лінник Ф.М., Ємельянов І.Л., Малтабар Н.І. та Ніколенко В.В.
За період з 1944 року по 2018 рік в суді відравляли правосуддя судді: Леонова Н.Г., Орловський В.В., Пичахчи, Бухалов, Гончаренко, Белоус, Веренчук, Попов, Бережна Е.Ф., Гончаренко І.Є.,Ткаченко Г.М., Дегтяренко Є.Г., Єфименко В.І., Василенко А.І, Карабут Л.І., Луценко Г.І., Дрюк П.М., Бутенко Л.М., Миронова Е.І., Лінник О.П., Морозова І.В., Дурач О.А., Бірюшов В.Ф.,Пономарьов О.П., Ступін І.М., Якішина О.М., Яненко Г.М.
З набранням Україною незалежності 24 серпня 1991 року, прийняттям 15 квітня 1992 року Закону України «Про статус суддів» та відповідно до прийнятої 28 червня 1996 року Конституції України, судову систему України визначили незалежною гілкою державної влади.
Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української PCP «Про судоустрій Української PCP», Кримінально-процесуального та Цивільно- процесуального кодексів Української PCP» від 17 червня 1992 року № 2464-12, судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі вже не приймають участі в судовому процесі .
Відповідно до Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону УРСР «Про судоустрій Української PCP» від 24.02.1994, назву «народні суди» було змінено на назву «районні, місцеві суди», внаслідок чого змінилась назва суду з «Великоновосілківського народного суду» на «Великоновосілківський районний суд Донецької області». В подальшому найменування суду не змінювалось
7 лютого 2002 року Верховною Радою України було прийнято новий Закон «Про судоустрій», статтею 3 якого визначалося, що суд, здійснюючи правосуддя, на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Як і раніше, Великоновосілківський районний суд Донецької області розглядав цивільні, кримінальні та адміністративні справи, справи про адміністративні правопорушення.
До кінця 2002 року організаційне керівництво судами у межах і порядку, передбачених законодавством, здійснювалось Міністерством юстиції України.
З 1 січня 2003 року, на підставі Закону «Про судоустрій», функції по організаційному забезпеченню діяльності судів в Україні були покладені на Державну судову адміністрацію України та її територіальні управління, які створювалися для організаційного забезпечення діяльності судів, здійснення матеріального і соціального забезпечення суддів та працівників апарату судів.
Більш детальна інформація за період діяльності суду з 1945 р. по 2003 р. відсутня.
У 2004 році суд зі старої будівлі було переведено в орендовану двоповерхову будівлю площею 705,6 м.кв., що знаходиться на балансі Великоновосілківської селищної ради і розташовану за адресою: смт.Велика Новосілка, вул. Фонтанна, 21
З метою забезпечення роботи суду по здійсненню правосуддя, узагальнення судової практики та іншої діяльності у Великоновосілківському районному суді Донецької області діє апарат суду.
Робота по організації діловодства у Великоновосілківському районному суді Донецької області покладається на апарат суду.
Діловодство в суді ведеться на підставі Інструкції з діловодства в місцевому загальному суді, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року з наступними змінами та доповненнями, яка встановлює єдиний порядок документування діяльності суду, регламентує порядок роботи з документами з моменту їх надходження чи створення в суді до відправлення або передавання до архіву, звернення до виконання судових рішень, порядок приймання судових справ і кореспонденції, реєстрації та облік судових справ і матеріалів, реєстрацію та облік звернень громадян, формування судових справ, приймання, облік і зберігання речових доказів та особистих документів у судових справах, складання номенклатури справ суду, передача справ до архіву суду та Положення про автоматизовану систему документообігу суду,затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30, погодженого Державною судовою адміністрацією України 26 листопада 2010 року.
В суді розроблені Положення про експертну комісію суду та про архів суду.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 26 червня 2007 року №486-р, розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України», «Про доступ до судових рішень», процесуального законодавства, наказу ДСА України « Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 23.10.2007 року № 672/к, з 1 січня 2008 року до штатних розписів суду введено посади керівника апарату суду, консультанта з ведення кадрової роботи та головного спеціаліста з інформаційних технологій.
30 липня 2010 року набрав чинності новий Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ.
Відповідно до указаного Закону місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи і справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.
За станом на 1 січня 2019 року штат суду включає посади:
- голова суду, судді;
- апарат суду, до якого входять посади: керівник апарату суду, заступник керівника апарату суду, консультант суду (по роботі з персоналом), головний спеціаліст з інформаційних технологій, чотири помічника суддів, старший секретар суду, шість секретарів судових засідань, п’ять секретарів суду, судовий розпорядник, завідуючий архівом суду.
Судочинство в порядку, встановленому процесуальним законом, а також інші повноваження, визначені законом, здійснює суддя місцевого суду.
У Великоновосілківському районному суді Донецької області здійснюють правосуддя за штатом четверо суддів : Якішина О.М., Яненко Г.М., Дурач О.А., Фисун Л.С.
Кожний суддя має помічника, добір яких судді здійснюють самостійно. Помічники суддів з питань підготовки справ до розгляду підзвітні лише відповідному судді.
За головою суду закріплена представницька, адміністративна та контролююча функції.
Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який діє відповідно до Положення про апарат Великоновосілківського районного суду Донецької області, затвердженого рішенням зборів суддів Великоновосілківського районного суду Донецької області від 18 березня 2019 року.
Апарат суду з травня 2008 року по цей час очолює керівник апарату Кузьміна Г.В., яка несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення діяльності суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, яка введена в дію з 1 січня 2011 року відповідно до розділу XII Прикінцевих положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453-УІ, взаємодіє з Державною судовою адміністрацією України, територіальним управлінням ДСА України в Донецькій області, органами суддівського самоврядування, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими установами й організаціями, засобами масової інформації з питань забезпечення діяльності суду,організує та контролює ведення діловодства в суді відповідно до Інструкції з діловодства, забезпечує виконання працівниками апарату Правил поведінки працівника апарату суду, затверджених рішенням Ради суддів України від 6 лютого 2009 року № 33, а також правил внутрішнього трудового розпорядку і трудової дисципліни та інше.
Керівних апарату суду в межах повноважень, наданих йому Законами України , "Про судоустрій і статус суддів", "Про державну службу", видає накази з кадрових питань щодо працівників апарату суду (державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування), а також щодо помічників суддів (за поданням судді) стосовно призначення на посади, звільнення з посад, переведень на інші посади, просування по службі, встановлення рангів державних службовців, надання відпусток, застосування заохочень, накладення дисциплінарних стягнень, проведення щорічного оцінювання результатів службової діяльності, а також з адміністративно-господарських питань.
На час відсутності керівника апарату суду, його обов'язки виконує заступник керівника апарату суду Косарева О.С.
Канцелярія суду діє відповідно до Положення про канцелярію і є самостійним структурним підрозділом апарату суду, який здійснює організаційне забезпечення роботи суду відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і Положення про апарат Великоновосілківського районного суду.
З 1999 року канцелярію суду очолює старший секретар суду Мороз І.М., яка здійснює керівництво діяльністю структурного підрозділу апарату суду і несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на цей підрозділ,здійснює організаційно-розпорядчі функції щодо основних завдань, які покладені на канцелярію суду, підпорядковується і звітує керівнику апарату суду.
З 1 січня 2010 року в суді розпочала роботу комп’ютерна програма "Діловодство загальних судів", яка дозволила забезпечити часткову автоматизацію діловодства суду. З 27 лютого 2012 року дану систему замінила програма «Д-З».
З 2010 року в суді розподіл справ між суддями здійснюється в автоматичному режимі - спочатку за допомогою програми «Документообіг загальних судів», а в подальшому комп’ютерною програмою «Д-3», що є важливою гарантією неупередженості.Крім того, судом, за допомогою даної програми, здійснюється автоматичне відправлення судових рішень до Єдиного Державного реєстру судових рішень,надіслання СМС повідомлень учасникам процесу.
Згідно із Законом України «Про Національний архівний фонд та архівні установи» у Великоновосілківському районному суді діє архів для зберігання архівних документів, що нагромадилися за час діяльності суду, використання відомостей, що містяться в цих документах для службових, виробничих, наукових та інших цілей.
Відповідальним за архів є завідувач архіву Великоновосілківського районного суду Малтабар Н.І., завдання, права та обов’язки якого визначені у відповідній посадовій інструкції та Положенні про архів Великоновосілківського районного суду Донецької області.
У своїй діяльності архів керується Конституцією і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держкомархіву, Переліком судових справ і документів, що утворюються в діяльності суду, із зазначенням строків зберігання, іншими нормативно-правовими актами, Положенням про архів .