flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Це варто знати. Новації Закону про виконавче провадження

10 листопада 2016, 13:40

 Як відомо, виконавче провадження є завершальною стадією судового процесу.

    Нагадаємо, що 05 жовтня 2016 року набрав чинності Закон України від 02 червня 2016 року  № 1404-VIII "Про виконавче провадження".

       Пропонуємо вашій увазі коротко розглянути основні нововведення та зміни, які з'явились в правовій сфері з набранням чинності Закону України "Про виконавче провадження" (далі – Закон).  

       Одне з ключових нововведень Закону - запровадження інституту приватних виконавців.

      Стаття 5 Закону передбачає, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

      До речі, Закон України від 02.06.2016 року № 1403-VIII "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", набрав чинності одночасно з Законом України "Про виконавче провадження" – 05.10.2016,  крім статей 8, 9 та положень, що стосуються діяльності приватних виконавців, які вводяться в дію через три місяці з дня набрання чинності цим Законом. У цьому законі зазначено, що приватний виконавець є суб’єктом незалежної професійної діяльності. Приватним виконавцем може бути громадянин України, який досяг 25 років, має вищу юридичну освіту не нижче другого рівня, воло діє державною мовою, має стаж роботи у галузі права після отримання відповідного диплома не менше двох років та склав кваліфікаційний іспит. Більш детально ознайомитись з поняттям та діяльністю приватних виконавців можна у розділі III Закону    № 1403-VIII.

     Іншою новацією Закону є формування відкритого Єдиного реєстру боржників, що вестиметься з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників і запобігання відчуженню боржниками майна.

     Так, у статті 9 Закону зазначено, що Єдиний реєстр боржників - це систематизована база даних про боржників, що є складовою автоматизованої системи виконавчого провадження та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

    Відомості про боржників, включені до Єдиного реєстру боржників, є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.

       Акцентуємо вашу увагу, що змінився строк пред’явлення виконавчих документів.

      Так, виконавчі документи можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців (стаття 12 Закону). Натомість у попередній редакції такий строк становив один рік.

      В окремих випадках передбачено можливість утворення виконавчих груп.

   Так, у статті 25 Закону передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення (у разі якщо виконавчі провадження про стягнення коштів з одного боржника відкрито у кількох органах державної виконавчої служби, якщо боржник та його майно перебувають на території адміністративно-територіальних одиниць, віднесених до підвідомчості різних органів державної виконавчої служби, тощо), або у разі виконання зведеного виконавчого провадження в органах державної виконавчої служби можуть утворюватися виконавчі групи в порядку, визначеному Міністерством юстиції України.

   Запроваджено автоматизацію процедур виконання рішень шляхом електронної реєстрації документів, повного фіксування процесуальних рішень і виконавчих дій в автоматизованій системі (стаття 8 Закону); оптимізовано строки проведення виконавчих дій; удосконалено систему відрахувань із заробітної плати й інших доходів боржника тощо.

    Разом з тим звертаємо увагу, що Законом України "Про виконавче провадження" внесено зміни до ряду законодавчих актів України, в тому числі і до Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України).

    - Так, згідно змін, внесених до статті 7 ГПК України, претензія розглядається в десятиденний строк з дня її одержання (в попередній редакції був місячний строк).

       Частину четверту статті 116 ГПК України викладено в такій редакції:

     "Якщо судове рішення прийнято на користь декількох позивачів або проти декількох відповідачів, або якщо виконання має бути проведено в різних місцях чи резолютивною частиною рішення передбачено вчинення кількох дій, видаються декілька наказів, у яких зазначаються один відповідач та один позивач, а також визначається, в якій частині необхідно виконати судове рішення, або зазначається, що обов’язок чи право стягнення є солідарним" (згідно попередньої редакції якщо судове рішення прийнято на користь декількох позивачів, або проти декількох відповідачів, або якщо виконання повинно бути проведено в різних місцях, видаються накази із зазначенням тієї частини судового рішення, яка підлягає виконанню за даним наказом).

         - Статтю 121 ГПК України викладено в новій редакції (зміст статті суттєво не змінився).

     - Статтю 121-2 ГПК викладено в новій редакції. Скарги на дії чи бездіяльність органів ДВС, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів (натомість в попередній редакції скарги могли бути подані протягом 10 днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли дія мала бути вчинена).

          - ГПК України доповнено двома новими статтями, а саме:

    Стаття 121-3. Вирішення питання про звернення стягнення на грошові кошти, розміщені на рахунках.

    Стаття 121-4. Заміна сторони виконавчого провадження.

           Сподіваємось, що зазначена інформація стане вам у нагоді.

  Прес-служба ГСТО